Mutnoća, kao indikatorski parametar u važećem Pravilniku, mjera je prisutnosti suspendiranih čestica u vodi. U slučajevima kad se voda ne kondicionira tj, nema zastupljenih tehnoloških procesa sedimentacije i filtriranja, mutnoća je česta, prirodna pojava na izvorištima u krškom području nakon obilnih kiša, jer se u podzemne vodonosnike unose velike količine vanjskog sedimenta, a pri tom dolazi i do turbulencije unutarnjeg sedimenta. Krute čestice u vodi mogu činiti jezgru oko koje se nakupljaju mikroorganizmi te otežavaju normalan postupak dezinfekcije.
Kod pojave povećane mutnoće, prema WHO (svjetska zdravstvena organizacija), iznad 5 NTU (jedinice za mutnoću) postoji mogućnost da se u vodovodnoj vodi nađu pojedini mikroorganizmi koji mogu izazvati crijevne infekcije kod male djece i u osoba s oslabljenim imunitetom. Iz tog razloga se kao mjera predostrožnosti daje preporuka o prokuhavanju vode za osjetljive skupine populacije.
Posljednjih godina sve se češće susrećemo sa zamućenjima uslijed velikih oborina i upozorenjima kako vodu prije upotrebe trebamo prokuhati.
Mutnoća vodovodne vode je oduvijek bila prisutna na našem području u većoj ili manjoj mjeri, a ovisila je prvenstveno o tome je li godina bila kišna. Prije 20 godina imali smo pojavu velike mutnoće punih 40 dana (studeni-prosinac 1998.) te su i tada važile preporuke o prokuhavanju vode za osjetljive skupine populacije.
Za vrijeme sušnih godina mutnoća se uopće nije pojavljivala ili bi se pojavila u manjem intenzitetu. U slučaju izraženije mutnoće, ViK bi obavještavao javnost putem javnih glasila te bi pojačao mjere dezinfekcije.
Blaža mutnoća (od 5-10 NTU) prihvaćala se kao normalna pojava koja traje dva-tri dana bez ikakvog rizika za zdravlje.
Ulaskom u EU, Republika Hrvatska obvezala se preuzeti Direktivu Vijeća od 3. studenog 1998. o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju te je donesen Zakon o vodi za ljudsku potrošnju i Pravilnik o parametrima sukladnosti i metodama analize vode za ljudsku potrošnju koji propisuju da javni isporučitelji vodnih usluga moraju prijaviti svako odstupanje za pojedini parametar ispitivanja u vodi i o tome obavijestiti javnost.
Koncem 2015. godine Ministarstvo zdravlja je izradilo Protokol o postupanju u slučaju odstupanja od parametara za provjeru sukladnosti u monitoringu vode za ljudsku potrošnju. Prema njemu, između ostalog, zahtijeva se od ViK-a obveza prijavljivanja Stručnom povjerenstvu i mjesnoj nadležnoj inspekciji svakog odstupanja parametara zdravstvene ispravnosti i indikatorskih parametara u vodi za ljudsku potrošnju u roku od 24 sata od kada je odstupanje otkriveno.
Preporuke za prokuhavanje vode daju se iz predostrožnosti samo za osjetljive skupne stanovništva poput male djece i osoba oslabljenog imuniteta. S obzirom da postoji mala vjerojatnost da se pojedini mikroorganizmi pričvrste na čestice tla te promaknu postupku dezinfekcije, postoji mala mogućnost da će kod osjetljivijih skupina stanovništva doći do probavnih tegoba u smislu mučnine, proljeva ili povraćanja. Kako je za izradu analiza tih vrsta potrebno par dana, izdaju se preventivne obavijesti. Sve dosadašnje analize i ispitivanja koja su rađena u period mutnoće pokazala su da je voda bila ispravna za piće.
Kod zdrave populacije ne očekuju se nikakve tegobe, osim što takva voda iz estetskih razloga može stvoriti odbojnost te nije prihvatljiva za konzumiranje.